2020-2021 Board of Education Committees

  • Athletic Improvement

    • Board Member - Clark Goings
    • Central Office Administrators - Travis Reeves, Kevin Via, Rodney Hardy
    • School Administrator/District - all high school principals
    • Licensed Employee/District - all high school athletic directors

    Auxiliary Services

    • Board Member - Clark Goings
    • Central Office Administrator - Kevin Via, Neil Atkins
    • School Administrator/District - Sharia Templeton, Central District
    • Licensed Employee/District - Blake McCraw, North District
    • Classified Employee/District - Angie Smith, East District

    Building/Grounds

    • Board Member - Brian Moser
    • Central Office Administrator - Robert Draughn
    • School Administrator/District - Laura Whitaker, East District
    • Licensed Employee/District - Sherry Turner, Central District
    • Classified Employee/District - Jeff Nunn, North District

    Curriculum

    • Board Member - Terri Mosley
    • Central Office Administrators - Jill Reinhardt, DeAnne Danley
    • School Administrator/District - Paige Badgett, North District
    • Licensed Employee/District - Deena Rhodes, East District
    • Classified Employee/District - Rita Johnson, Central District

    Finance

    • Board Member - Earlie Coe, Mamie Sutphin
    • Central Office Administrator - Donna Bryant
    • School Administrator/District - Donna Bledsoe, North District
    • Licensed Employee/District - Audra Johnson, Central District
    • Classified Employee/District - Amy Niten, East District

    Personnel/Policy

    • Board Member - Mamie Sutphin
    • Central Office Administrators - Travis Reeves, Jill Reinhardt, Kevin Via, Kim Freeman, Fred Johnson (legal advisor)
    • School Administrators/District - Molly Anderson, North District and Margaret Spicer, Central District
    • Licensed Employee/District - Rhonda Taylor, East District
    • Classified Employee/District - Jennifer Freeman, North District

    Safety

    • Board Members - Terri Mosley, Earlie Coe
    • Central Office Administrators - Travis Reeves, Kevin Via, Robert Draughn, David Brown
    • School Administrator/District - Misti Holloway, Central District, | Jared Jones, East District and Amy Harris, East District | Nicole Hazelwood, North District | Chad Hutchens, North District
    • Licensed Employee/District - Phillip Bradley, Central District | Jamie Martin, North District | Jennifer Stone, East District | Melissa Varney, East District